Pražydęs kryžiaus medis lietuvių tautos ornamentikoje

Tikybos pamoka IIbht klasei.

Pamokos tikslas: Tyrinėdami senovinių kryžių nuotraukas, mokiniai turėjo ištyrinėti lietuvių tautos ornamentiką – Kristaus prisikėlimo simboliką, ir pagal ją piešdami „pražydinti“ savo kasdienybės kryžių.

Pamokos eiga: Mokiniams buvo padalintos nuotraukos su senoviniais kryžiais. Jie turėjo išnagrinėti, kokius ornamentus naudojo lietuvių tautos meistrai vaizduodami kryžiaus medį. Labiausiai pasikartojantys simboliai – saulė, spinduliai, medžių šakos su lapais ir žiedai, tulpės kryžiaus galuose.

Mokiniams buvo paaiškinta, kas yra kryžius krikščionybėje: Sausuolis medis vaizduoja mirtį, bet kai sausuolis medis pražįsta, tai reiškia gyvybę. Pražydęs kryžiaus medis vaizduoja Kristaus prisikėlimą. Sausuolis kryžius – mūsų nesėkmės, bėdos. Pražydęs kryžiaus medis – Dievo pagalba, išlaisvinanti mus iš bėdų.

Savarankiška užduotis: Mokiniai, laikydamiesi lietuvių tautos ornamentikos taisyklių, nupiešė kryžių su savo simbolika, vaizduojančia gėrio prieš blogį pergalę.

Apibendrinimas: Mokiniai pristatė savo darbus, papasakojo, kodėl jie pasirinko atitinkamą simboliką. Apibendrinamoji mintis: „Kaip mūsų senoliai pasitikėjo Dievu, taip ir mes pasitikėkime!“ 

Tikybos mokytoja Elena Černienė

 

  • 1
  • 2

 

© MŠ, 2014-2018